İçeriğe git

- - - - -

Bilgisayarınıza kalıntı olmaksızın format atmak ! [Windows 10]


Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1 CARNAC

CARNAC

  GameMaster

 • Administrators
 • Number User:
  7

 • Posts:
  379

 • Joined date:
  27-03-2017Yazma tarihi: 29 March 2017 - 12:49 AM

Merhaba arkadaşlar,
 
Özellikle bilgisayarında kalıntı olanlar ve temiz format atamayanlar için bu rehberi sunma gereği duydum burada sizinle birlikte tüm adımları teker teker uygulayıp sıfır bir kurulum yapacağız.
 
Format atsanız bile kalıntı kalabilir ! = Evet arkadaşlar bu kısım önemli olduğu için ilk başta yazmak istedim. Sizler format atarken disklere biçimlendir komutunu vermezseniz bilgisayarınızda yine kalıntı kalacaktır. Sadece işletim sistemini yeniden kuracak ve sıfırlayacaktır. Bu sebepten sizler format attığınızı sanarken aslında bilgisayarınızda yine kalıntılar olabilmektedir. Biçimlendir komutu format atmanın diğer adıdır diskinizdeki tüm disk izi ve harita bilgisini sıfırlayıp baştan oluşturmasını ifade ediyor. Bunun nasıl yapıldığını ileriki adımlarla anlatacağım.
 
Öncelikle işletim sistemi sürümü ve hangi bit sürümünün kurulu olduğunu öğrenmemiz gerek bunun için ;
 
Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Sistem'e tıklayınız oradaki kurulu olduğu sistemi öğreniniz (Windows 10 Pro veya Windows 10 Single Language) ve sistem türünüde not alınız (32 bit / 64 bit).. Bunu yapmanız şarttır çünkü windows 10 kendini otomatik olarak lisanslamaktadır yanlış bir sürümü kurduğunuz takdirde sizden yeni etkinleştirme isteyecektir.
 
Sisteminizi öğrendikten sonra aşağıda vermiş olduğum MSDN linkleri orjinal windowsun microsoft sunucularından .iso (cd dosya kalıbı edinmenizi sağlayacaktır.) :
 
Windows 10 Pro (Türkçe - 64 bit) = http://windowsiso.ne....dowsiso_id=198
 
Windows 10 Pro (Türkçe - 32 bit) = http://windowsiso.ne....dowsiso_id=197
 
Windows 10 Single Language (Türkçe-64 bit) = http://windowsiso.ne....dowsiso_id=274
 
Windows 10 Single Language (Türkçe-32 bit) = http://windowsiso.ne....dowsiso_id=273
 
Doğru sürümün karşısındaki linke tıklayarak bilgisayarınıza .iso kalıbını indiriniz.
 
Ben burada format tercihimi flash bellekten atmaktan yana kullanacağım fakat dilerseniz boot etmeyi bilmiyorsanız boş bir dvd kullanabilirsiniz.
 
.iso dosyanızı indirdikten sonra bunu boş bir dvd yada flash belleğe yazdırmamız gerekecektir bunun için IsoToUsb programını bilgisayarınıza kurunuz = http://www.softsea.c...hp?id=834266351
 
Programı açtıktan sonra indirdiğiniz imaj dosyasını programda üstte bulunan gözat seçeneğinden bulup seçiniz. Seçtikten hemen sonra alt kısımda bulunan flash bellek yada dvd seçeneğini seçiniz. Daha sonra hemen altta bulunan bootable kutucuğunu işaretleyip yazdırınız.
 
Yazma işlemi bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız ve bilgisayarınızın flash bellek / DVD'den açılmasını sağlayınız.
 
ve artık adımlara geçebiliriz :
 
1-) İlk adım karşımıza klavye ve dil seçeneği çıkacaktır. Burada birşey ellemeden ileri diyiniz.
2-) Karşımıza Çıkan pencereden Şimdi Kur seçeneğini seçiniz.
3-) Eğer pro sürümünü indirdiyseniz burada size tekrar hangi sürümü kurmak istediğinizi sorabilir doğru olanı seçiniz. 
4-) Eğer ürün anahtarı sorarsa alttaki seçenekten "Ürünü anahtarım yok" seçeneğini seçiniz. Zaten eğer doğru sürümü kuruyorsanız bilgisayarınız açılır açılmaz otomatik lisanslanacaktır.
5-) Lisans anlaşmasını kabul ediniz.
6-) Burada Özel Kurulum'u seçiyoruz.
7-) Burada karşımıza diskimiz ve önceden kurulu olan oluşturulmuş bölümler karşımıza geliyor. Tüm bu bölümleri tek tek seçip sil diyoruz taa ki "Ayrılmamış Alan" tek kalana kadar.
8) Daha sonra Yeni seçeneğine tıklıyoruz. Benim burada tercihim boyuta dokunmadan direk tek disk C olarak oluşturmanızdır. Ardından uygula diyip bölümlerin oluşmasını sağlıyoruz.
9-) Sistem tarafından oluşturulan bütün bölümleri tek tek seçip "Biçimlendir" komutunu vermeliyiz. Hiçbir kalıntı kalmaması için bunu mutlaka yapmalıyız. 
10) Tüm bölümlere biçimlendir komutunu verdikten sonra sistemi kuracağımız birincil bölüm'ü seçip ileri diyoruz ve windows kurulmaya başlıyor.
11) Windows kurulduktan sonra bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır ve daha sonra karşınıza kullanıcı ayarları çıkacaktır ve detaylı düzenleme yapmak istemezseniz "Hızlı Ayarlar" seçip devam edebilirsiniz. Burada size birçok kişiselleştirme ayarı çıkacaktır (wifi şifresi , kullanıcı oluşturma vs..)
12-) Daha sonra birçok gerekli ayarı kendisi otomatik yapacaktır daha sonra karşınıza masaüstü gelecektir. Orada hemen denetim masası ve sistem'e girip en alttan windows'un etkinleşip etkinleşmediğine bakabilirsiniz. (Etkinleştirme yapması için internet gereklidir)
13-) Eğer kendisi otomatik etkinleştirme yapmamışsa ya daha önceden girdiğiniz ürün anahtarı sahtedir ya da yanlış windows sürümünü kurmuşsunuzdur. 
 
Umarım faydalı olabilmişizdir 

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı

You are not logged in!
x

You can't use all forum functions if you don't have account. Create profile it's free. Please Kayıt Ol create account.